View Poll Results: What would you pay
9.00 4 7.55%
10.00 15 28.30%
12.00 13 24.53%
9.00 is too much 20 37.74%
Anything. Just as long as I dont have to do the cooking! 1 1.89%
Voters: 53. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  Old  October 9th, 2008, 10:47am     #1
Zales127 is offline
Zales127
Senior Master Sweeper

 
Joined: Jan 2005
Posts: 7,825
How much would you pay for a pumpkin roll
I have an awesome recipe for pumpkin rolls. Each year around this time I start selling them to my husbands co-workers and my moms co-workers etc. This is usually a good start to earning extra Christmas money.

This year, with the costs of everything going up I dont know how well this is going to go. I typically sell them for 9.00 each.

They are huge. They arent the flimsy cheapy ones you get in the bakery at Meijer or Wally World.

Im wondering, IF you really loved pumpkin rolls and had to bring a dessert to a family gathering or something what would you pay:

<a href="http://distickers.com/ticker/"><img src="http://distickers.com/ticker/tickers/0nxvcowt6tfcsm3v.png" alt="DIStickers.com Ticker" border="0"/></a>
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 10:53am     #2
elizabethb is offline
elizabethb
Senior Master Sweeper
 
elizabethb's Avatar
 
Joined: Jul 2007
Posts: 6,032
I don't know if you've done this, but you should figure out how much it costs to make each pumpkin roll, then multiply it by 2.5. That should be your retail price. Consider the area you're selling them in, too. If your market is lower income, only multiply by 2 or 2.25. If you can't sell them for that, multiply by 1.75.

To answer your question, if I really wanted a pumpkin roll, I would pay $9, especially if it was a big one, but I think I'd rather pay $8. If they're absolutely huge, melt-in-your-mouth delicious, and made with quality ingredients, I would pay up to $12.

Thanks. Now I'm hungry for pumpkin roll.
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 11:26am     #3
venus_de_milo is offline
venus_de_milo
Grand Master Sweeper
 
venus_de_milo's Avatar
 
Joined: Feb 2004
Posts: 14,983
Location: Musée du Louvre
There's no choice that says, I don't have a clue what a pumpkin roll is. Hope I'm not the only one.
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 11:28am     #4
msbabedoll is offline
msbabedoll
Master Sweeper
 
msbabedoll's Avatar
 
Joined: Dec 2005
Posts: 3,299
Location: New Albany Mississippi
Quote:
Originally Posted by venus_de_milo View Post
There's no choice that says, I don't have a clue what a pumpkin roll is. Hope I'm not the only one.
LOL, your not! I don't know either! LOL
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 11:50am     #5
Zales127 is offline
Zales127
Senior Master Sweeper

 
Joined: Jan 2005
Posts: 7,825
http://www.meals.com/imagesrecipes/32372med.jpg


LOL..its a desert.

<a href="http://distickers.com/ticker/"><img src="http://distickers.com/ticker/tickers/0nxvcowt6tfcsm3v.png" alt="DIStickers.com Ticker" border="0"/></a>
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 2:22pm     #6
zelda is offline
zelda
Grand Master Sweeper
 
zelda's Avatar
 
Joined: Mar 2005
Posts: 15,603
For me personally maybe $4-$5 at the most.

http://img142.imageshack.us/img142/8...nniesigbw1.jpg
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 2:28pm     #7
secular is offline
secular
Grand Master Sweeper
 
secular's Avatar
 
Joined: Aug 2004
Posts: 44,550
Quote:
Originally Posted by elizabethb View Post
I don't know if you've done this, but you should figure out how much it costs to make each pumpkin roll, then multiply it by 2.5. That should be your retail price. Consider the area you're selling them in, too. If your market is lower income, only multiply by 2 or 2.25. If you can't sell them for that, multiply by 1.75.

To answer your question, if I really wanted a pumpkin roll, I would pay $9, especially if it was a big one, but I think I'd rather pay $8. If they're absolutely huge, melt-in-your-mouth delicious, and made with quality ingredients, I would pay up to $12.

Thanks. Now I'm hungry for pumpkin roll.
2.5? That seems rather steep.

I have a huge wholesale catalog in my house and the average MSRP is 1.5 x wholesale. I understand they take time and energy but I wouldn't mark them up more than 1.75 max.

What is your cost for ingredients?
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 2:35pm     #8
venus_de_milo is offline
venus_de_milo
Grand Master Sweeper
 
venus_de_milo's Avatar
 
Joined: Feb 2004
Posts: 14,983
Location: Musée du Louvre
Quote:
Originally Posted by lizdehart View Post
2.5? That seems rather steep.
2.5 times the cost of supplies is the general formula for finding a price for handmade items. It's not a hard and fast rule, of course, but it's a formula I've seen many times.

Edited to add: I'm probably not the best person to ask because I wouldn't buy a homemade dessert. But in the store, I'd pay $5-7 for something like that.
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 2:41pm     #9
Zales127 is offline
Zales127
Senior Master Sweeper

 
Joined: Jan 2005
Posts: 7,825
Quote:
Originally Posted by lizdehart View Post
2.5? That seems rather steep.

I have a huge wholesale catalog in my house and the average MSRP is 1.5 x wholesale. I understand they take time and energy but I wouldn't mark them up more than 1.75 max.

What is your cost for ingredients?
It costs me on average about 6.00 to make one. Because it has 1 package of cream cheese per rool, which if Im lucky I can find for 1.00 and 1/2 cup of walnuts which I can usually estimate at about another 2.00 here..those are the 2 priciest ingredients.

<a href="http://distickers.com/ticker/"><img src="http://distickers.com/ticker/tickers/0nxvcowt6tfcsm3v.png" alt="DIStickers.com Ticker" border="0"/></a>
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 2:41pm     #10
elizabethb is offline
elizabethb
Senior Master Sweeper
 
elizabethb's Avatar
 
Joined: Jul 2007
Posts: 6,032
Yep. 2.5 is what I used when I had the gift basket business, and that is the generally recommended mark-up. If I looked at the finished product and thought, "I'd never pay that," then I backed it up a little, but never less than 1.75.

Zales, if it costs you $6 to make only one, you should definitely be selling them for at least $10. I'd try $12 first and see how that flies.
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 3:46pm     #11
Kayte71 is offline
Kayte71
Grand Master Sweeper
 
Kayte71's Avatar
 
Joined: Aug 2003
Posts: 11,543
10 seems fair to me. At first, I thought you were talking about a muffin type of thing? And I was like, Damn, that must be a wonderful muffin,to charge that much,lol. I think since you could easily feed 4-6 people with that, it's perfectly reasonable.
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 3:48pm     #12
julesph is offline
julesph
Master Sweeper

 
Joined: Jul 2007
Posts: 1,686
Location: Michigan
Theres no option for *nothing, I'll make my own*
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 3:54pm     #13
Zales127 is offline
Zales127
Senior Master Sweeper

 
Joined: Jan 2005
Posts: 7,825
Quote:
Originally Posted by julesph View Post
Theres no option for *nothing, I'll make my own*
Yeah but is yours award winning..lol...

<a href="http://distickers.com/ticker/"><img src="http://distickers.com/ticker/tickers/0nxvcowt6tfcsm3v.png" alt="DIStickers.com Ticker" border="0"/></a>
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 4:58pm     #14
usplus1 is offline
usplus1
Master Sweeper
 
usplus1's Avatar
 
Joined: Oct 2006
Posts: 1,124
Location: Olathe Kansas
I am sure it is very good and worth every cent but I am worried everyone is cutting back so much that you wouldn't sell very many..

Good luck and I hope you find your market for them!
Reply With Quote
  Old  October 9th, 2008, 5:03pm     #15
Zales127 is offline
Zales127
Senior Master Sweeper

 
Joined: Jan 2005
Posts: 7,825
Quote:
Originally Posted by usplus1 View Post
I am sure it is very good and worth every cent but I am worried everyone is cutting back so much that you wouldn't sell very many..

Good luck and I hope you find your market for them!
Exactly my worry!

<a href="http://distickers.com/ticker/"><img src="http://distickers.com/ticker/tickers/0nxvcowt6tfcsm3v.png" alt="DIStickers.com Ticker" border="0"/></a>
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


All times are GMT -4. The time now is 5:26am.